Mestské noviny dostali zelenú

Autor: Michal Kolčák | 31.3.2011 o 12:43 | (upravené 31.3.2011 o 23:08) Karma článku: 2,80 | Prečítané:  933x

Na poslednom zastupiteľstve v Námestove poslanci schválili rozpočet. Našli v ňom financie aj na noviny. Ide o sumu zhruba 10 000 € a v redakčnej rade budú aj poslanci zastupiteľstva. Na budúcom zasadnutí sa má schvaľovať štatút.

ilustračné fotoilustračné foto

Na marcovom zasadnutí mestského zastupiteľstva poslanci schválili rozpočet, v ktorom našli peniaze aj na financovanie mestských novín. Snahy o ich vznik tu boli aj v minulom volebnom období. Avšak, zabránili tomu samotní poslanci. Po voľbách sa okrem osadenstva v zastupiteľstve zmenil aj názor na noviny.

Za účelom transparentnejšieho fungovania majú samosprávy zákonnú povinnosť zverejňovať zmluvy a faktúry. Ďalším krokom k zvýšeniu informovanosti občanov je podľa poslancov mestské médium. Väčšina si myslí, že občania nemajú možnosť získať priame informácie tak, ako v mestách, kde noviny fungujú.

Hlavným iniciátorom je Ján Kozoň, predseda komisie pre mládež, vzdelávanie a kultúru. Podľa neho by smerovanie novín malo usmerňovať zastupiteľstvo a redakčná rada, ktorá bude volená raz za 4 roky. „Prebral som model novín, ktorý funguje vo veľkých mestách," priznáva Ján Kozoň. Malo by ísť o 12 stranový formát s mesačnou periodicitou. „Konečný rozsah schváli redakčná rada. Ušetriť sa dá okrem rozsahu aj na čiernobielej tlači", dodal Kozoň. Oslovili sme ho aj s otázkou, kto okrem poslancov bude v redakčnej rade. „Tieto otázky, budú predmetom rokovania komisie legislatívy a komisie pre kultúru. Mojim cieľom je, aby redakčná rada bola zostavená tak, aby fungovala prirodzená krížová kontrola," dodal.

Poslanci si vyhradzujú právo na analýzu novín. V redakčnej rade, ktorú zvolia, majú mať aj oni svoje zastúpenie. „Rozpočet novín na tento rok je zhruba 10 000 €," uviedol predseda komisie pre rozpočet a financie Peter Bolek, podľa ktorého sa nevyčerpá ani polovica. „Táto suma predstavuje najvyšší možný náklad, nerátalo sa s možnými príjmami z týchto novín," dodal Bolek.

Ďalším krokom bude schválenie štatútu. Poslanci sa ním budú zaoberať na najbližšom zasadnutí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Všade sú míny, dávajte pozor, kam šliapete. Oslobodzovanie Mosulu potrvá

Islamský štát nemá veľkú šancu ubrániť svoje najväčšie mesto. Zároveň nemá kam ujsť a civilistov berie ako rukojemníkov.

EKONOMIKA

Rumuni aj Bulhari sú na tom s dôchodkami lepšie ako Slováci

Oveľa lepšie vyhliadky má Česko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko.

KOMENTÁRE

Dráždenie čínskeho draka

Donald Trump si už stihol pohnevať Peking. Zrejme to nebolo nedorozumenie.


Už ste čítali?