reklama

Koľko stojí jedno pracovné miesto...

Atmosféra, ktorá nás štvrťroka pripravuje na Vianočné sviatky, zdá sa, dorazila aj do parlamentu. Okrem penzistov, ktorí sa môžu tešiť na trináste dôchodky, majú dôvod na radosť kórejskí manažéri.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Médiami prebehla informácia o odchode firmy Samsung zo Slovenska, ktorá údajne plánuje presunúť výrobu do štátov z lacnejšou pracovnou silou. Človek sa zmôže na konštatovanie typu: „skončili im daňové prázdniny, tak nám pracovný pomer“. Nie je to však prvá ani posledná firma, ktorá si zo Slovákov spravila lacné prostitútky. Väčšina podobných udalosti sa deje, samozrejme, s nesúhlasom zamestnaných, prípadne protestmi, ktoré aj tak nič nezmenia. Po odchode tej ktorej firmy, sa z mediálneho mainstreamu vytratí, v duchu každá senzácia trvá tri dni, aj akákoľvek správa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bohužiaľ, toto je stála realita Slovenska a nič nenasvedčuje tomu, že niektorá vládna garnitúra pristúpi k zmenám. Sulíkovci mali v pláne obmedziť priame stimuly pre zahraničných investorov, keďže ich predseda tvrdil, že robia štátu zlú krv. Blížiace sa predčasné voľby, chvalabohu, alebo bohužiaľ, stopli smelé plány liberálov.

Lenže odchod Samsungu zo Slovenska sa, narozdiel od iných firiem, nekoná. Z Kórejčanov sa stali na Slovensku vplyvný podnikatelia a tak využili svoju pozíciu jedného z motorov národnej ekonomiky. V čase pretrvávajúcej krízy a rastúcej nezamestnanosti stačilo pohroziť výpoveďami pre tisícky zamestnancov a za pár dní mali na stole ponuku od Slovenskej vlády, paradoxne od ministra za SAS, ktorou si ich kúpili na ďalších 5 rokov za 28 miliónov eur. A tak sa môžeme pripraviť na sladké reči, domácich politikov počas predvolebnej kampane, ako zabránili zvýšeniu nezamestnanosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nejednému domácemu podnikateľovi, ktorý sa snaží vybudovať akú takú firmičku a ponúknuť stabilné zamestnanie, sa po takýchto informáciách zvýšil krvný tlak. Tí narozdiel od politikov vedia, že každá minca má dve strany. A na tej druhej, nevedno dokedy euromince, je slovenský podnikateľ, ktorému sa o štedrej pomoci od štátu môže len snívať. Veď ktorému domácemu podnikateľovi štát počas 13 rokov daruje 139 000 000 EUR? Áno, zahraničný kapitál je potrebný, ale hľadanie odpovede, prečo štát nedotuje domácich podnikateľov je beh na dlhé trate. Pri minimálnom vlastníctve sedliackeho rozumu, je každému jasné, že rovnaká finančná investícia by sa mohla pokojne rozdeliť medzi viaceré domáce firmy. Len pre porovnanie Občan SR môže dostať taktiež pôžičku na podnikanie. Ide o nenávratnú pôžičku. Je to "až" 3 900€ /výška je podľa kraja a nezamestnanosti v danom kraji/. Týmto sa taktiež zaviažete štátu, že budete podnikať minimálne 2 roky. Ide o podnikanie na živnosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jedinou starosťou vedenia Samsungu na najbližších päť rokov tak ostáva, zhodnúť sa na sume, ktorou si svoj pobyt predĺžia v roku 2016.

Michal Kolčák

Michal Kolčák

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Člen Slovenského syndikátu novinárov.Študent žurnalistiky, ktorý sa snaží všímať si veci okolo seba. Zoznam autorových rubrík:  EsejeSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu