Vznik mestských novín má v rukách zastupiteľstvo

Autor: Michal Kolčák | 1.2.2011 o 0:09 | (upravené 1.2.2011 o 0:23) Karma článku: 1,83 | Prečítané:  788x

Na poslednom zastupiteľstve sa otvorila téma vzniku mestských novín. O ich definitívnom osude a podobe rozpočtu na rok 2011 budú rozhodovať poslanci na najbližšom, februárovom, zastupiteľstve.

ilustračné foto

Námestovo 1.februára - Na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva otvoril tému mestských novín Ján Kozoň, predseda komisie pre mládež, vzdelávanie a kultúru. „Na najbližšie zastupiteľstvo, ktoré bude koncom februára, by som chcel priniesť konkrétne návrhy a návrh koncepcie novín. Bude hlavne na poslancoch čí to schvália," uviedol Ján Kozoň. Snaha zaviesť mestské noviny tu bola aj v minulom volebnom období, podľa slov primátora Jána Kaderu, to stroskotalo na nejednotnom zastupiteľstve. „My sme v zastupiteľstve navrhovali, aby sa vydávali mestské noviny, aby boli ľudia informovaní, keď sme pred dvoma rokmi zistili, že ani noviny neboli schválené, začali sme posielať do domácnosti kalendáre," uviedol primátor. Napriek tomu, že sa poslanci mestského zastupiteľstva nedokázali dohodnúť primátor ma, zdá sa, v tejto veci jasno. „Áno, jednoznačne," vyjadril ochotu podporiť takýto návrh primátor Ján Kadera.

Väčšina je za, ak budú peniaze

V predvolebných letákoch, primátorských a poslaneckých kandidátov, sa objavovali snahy zlepšiť informovanosť občanov. Zo súčasných opýtaných trinástich poslancov sa vyjadrili ôsmi. Vznik samotných novín, závisí od rozpočtu na rok 2011, uvedomujú si to aj na zastupiteľstve. „Podľa môjho názoru všetky informácie  o meste si môžu ľudia nájsť v dnešnej dobe na internete, nemyslím si, že mestské noviny sú až také dôležite, ale ak to nezaťaží veľmi  mestskú pokladnicu, tak proti nie som," uviedol Tomáš Kuchárik. Momentálnu finančnú situáciu reflektuje aj predkladateľ návrhu, „mestské noviny môžu vzniknúť až potom, čo bude schválený rozpočet na rok 2011. Ten ešte schválený nie je, mal by sa schvaľovať na budúcom zasadnutí koncom februára. Čiže na poslednom zastupiteľstve som mohol len apelovať na poslancov, aby pri rozpočte brali do úvahy aj mestské noviny. Snažil som sa apelovať na potrebu informovať občanov o dianí v meste," povedal Ján Kozoň. Napriek zlej finančnej situácií, sa časť poslancov zhodla na potrebe mestských novín. Podľa Tibora Kitaša, „noviny mesto musí mať - kvôli transparentnosti a tiež kvôli záležitostiam informovanosti občanov o mestských aktivitách, a podobne." „Z posledného obdobia moje funkcie poslanca MsZ som bol nespokojný s neobjektívnym informovaním občanov nášho mesta prostredníctvom regionálnych novín. Preto v maximálnej miere zastávam názor, že je potrebné vytvoriť mestské noviny, ktoré budú pravidelné, dostatočné a hlavne objektívne informovať našich obyvateľov o dianí v našom meste," objasnil dôvody podpory Peter Bolek. V tejto otázke má jasno aj Rastislav Zanovit, „môj názor je taký, že by mestské noviny boli pre informovanosť občanov prínosom  a budem tento projekt podporovať."

Transparentné mestské médium...

Ak by sa poslancom podarilo schváliť vznik mestských novín, ďalším dôležitým krokom bude zabezpečiť ich transparentnosť a objektivitu. Riziko neobjektívneho informovania, pri médiu financovanom z mestského rozpočtu, nemožno poprieť. Podľa Tibora Kitaša, „transparentnosť budú zabezpečovať samotní prispievatelia - tvorcom by mali byť aj občania. A samozrejme, sa pokúsime nájsť aj iné zdroje financovania, aj keď vieme, že to nebude jednoduché."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Harabin si za prezidenta trúfa, no k petícii sa nehlási

Občiansky kandidát na prezidenta potrebuje 15-tisíc podpisov. Bývalý šéf Najvyššieho súdu hovorí, že masovejšia podpora by ho do volieb posmelila.

KOMENTÁRE

Harabin je šašo, nebezpečný bude Kotleba

Kotleba nemá čo prehrať, s hanbou neodíde, môže len oživiť svoj kapitál.

ŠPORT

Šatan a Ramsay spravili to, na čo ich predchodcovia nemali guráž

Na olympiádu nepôjdu známe mená a ani jeden hráč Slovana. Je to správne?


Už ste čítali?