Mestské noviny dostali zelenú

Autor: Michal Kolčák | 31.3.2011 o 12:43 | (upravené 31.3.2011 o 23:08) Karma článku: 2,80 | Prečítané:  943x

Na poslednom zastupiteľstve v Námestove poslanci schválili rozpočet. Našli v ňom financie aj na noviny. Ide o sumu zhruba 10 000 € a v redakčnej rade budú aj poslanci zastupiteľstva. Na budúcom zasadnutí sa má schvaľovať štatút.

ilustračné fotoilustračné foto

Na marcovom zasadnutí mestského zastupiteľstva poslanci schválili rozpočet, v ktorom našli peniaze aj na financovanie mestských novín. Snahy o ich vznik tu boli aj v minulom volebnom období. Avšak, zabránili tomu samotní poslanci. Po voľbách sa okrem osadenstva v zastupiteľstve zmenil aj názor na noviny.

Za účelom transparentnejšieho fungovania majú samosprávy zákonnú povinnosť zverejňovať zmluvy a faktúry. Ďalším krokom k zvýšeniu informovanosti občanov je podľa poslancov mestské médium. Väčšina si myslí, že občania nemajú možnosť získať priame informácie tak, ako v mestách, kde noviny fungujú.

Hlavným iniciátorom je Ján Kozoň, predseda komisie pre mládež, vzdelávanie a kultúru. Podľa neho by smerovanie novín malo usmerňovať zastupiteľstvo a redakčná rada, ktorá bude volená raz za 4 roky. „Prebral som model novín, ktorý funguje vo veľkých mestách," priznáva Ján Kozoň. Malo by ísť o 12 stranový formát s mesačnou periodicitou. „Konečný rozsah schváli redakčná rada. Ušetriť sa dá okrem rozsahu aj na čiernobielej tlači", dodal Kozoň. Oslovili sme ho aj s otázkou, kto okrem poslancov bude v redakčnej rade. „Tieto otázky, budú predmetom rokovania komisie legislatívy a komisie pre kultúru. Mojim cieľom je, aby redakčná rada bola zostavená tak, aby fungovala prirodzená krížová kontrola," dodal.

Poslanci si vyhradzujú právo na analýzu novín. V redakčnej rade, ktorú zvolia, majú mať aj oni svoje zastúpenie. „Rozpočet novín na tento rok je zhruba 10 000 €," uviedol predseda komisie pre rozpočet a financie Peter Bolek, podľa ktorého sa nevyčerpá ani polovica. „Táto suma predstavuje najvyšší možný náklad, nerátalo sa s možnými príjmami z týchto novín," dodal Bolek.

Ďalším krokom bude schválenie štatútu. Poslanci sa ním budú zaoberať na najbližšom zasadnutí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?