Vláda siahla na platy starostom a primátorom

Autor: Michal Kolčák | 11.4.2011 o 9:27 | Karma článku: 4,39 | Prečítané:  1259x

Novela zákona prináša okrem nižšieho platu pre starostov a primátorov aj menšie odstupné. Ak úradoval kratšie než rok, nedostane nič.

 

Vláda pripravila primátorom a starostom na sviatok práce darček. V prípade, že prezident zákon podpíše, od 1. mája vstúpi do platnosti novela zákona 253/1994 Z. z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest v znení neskorších predpisov. Novelu, ktorá zníži platy a odstupné, svojimi hlasmi schválilo 77 zo 78 prítomných poslancov.

Úradovať zadarmo ?

Vo všetkých obciach a mestách budú musieť poslanci zastupiteľstva prerokovať zníženie platu do 20 dní od  účinnosti právnej normy. Ak o tom nerozhodnú, starosta či primátor bude poberať len základný plat. Dokonca, v obciach do 500 obyvateľov môžu poslanci kedykoľvek so súhlasom konkrétneho starostu, znížiť 1,49-násobok platu až na 0-násobok počas jeho funkčného obdobia.

Oslovili sme starostov a primátorov obcí námestovského okresu a požiadali o reakciu k spomínanej novele. Starosta Oravskej Polhory Peter Horváth prezradil, že sa s poslancami dohodol na základnom plate. „Po polročnej kontrole mojej činnosti, mi môžu udeliť jednorazovú odmenu," uviedol Horváth. Základný plat poberá aj starosta Oravskej Jasenice, „miesto možnosti navýšiť plat o 70% mali ponechať možnosť dať nejaké odmeny starostom, ale iba spätne s písomným  zdôvodnením," myslí si Karol Graňák. Prvý muž Bobrova bol členom pracovnej skupiny pri Združení miest a obcí bielej Oravy, ktorá spracovala pripomienky a návrhy k predmetnému zákonu ešte v štádiu jeho prípravy. „Schválený zákon zoberiem na vedomie a samozrejme budem ho rešpektovať", povedal Anton Grobarčík.

Okrem zníženého platu nastanú zmeny aj v odstupnom. Ak starosta ukončí svoje pôsobenie z dôvodu skončenia funkčného obdobia patrí mu odstupné vo výške 3-násobku jeho priemerného mesačného platu, za predpokladu, že vykonával funkciu aspoň rok. Ak úradoval kratšie nárok na odstupné zaniká.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.


Už ste čítali?