Vláda siahla na platy starostom a primátorom

Autor: Michal Kolčák | 11.4.2011 o 9:27 | Karma článku: 4,39 | Prečítané:  1263x

Novela zákona prináša okrem nižšieho platu pre starostov a primátorov aj menšie odstupné. Ak úradoval kratšie než rok, nedostane nič.

 

Vláda pripravila primátorom a starostom na sviatok práce darček. V prípade, že prezident zákon podpíše, od 1. mája vstúpi do platnosti novela zákona 253/1994 Z. z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest v znení neskorších predpisov. Novelu, ktorá zníži platy a odstupné, svojimi hlasmi schválilo 77 zo 78 prítomných poslancov.

Úradovať zadarmo ?

Vo všetkých obciach a mestách budú musieť poslanci zastupiteľstva prerokovať zníženie platu do 20 dní od  účinnosti právnej normy. Ak o tom nerozhodnú, starosta či primátor bude poberať len základný plat. Dokonca, v obciach do 500 obyvateľov môžu poslanci kedykoľvek so súhlasom konkrétneho starostu, znížiť 1,49-násobok platu až na 0-násobok počas jeho funkčného obdobia.

Oslovili sme starostov a primátorov obcí námestovského okresu a požiadali o reakciu k spomínanej novele. Starosta Oravskej Polhory Peter Horváth prezradil, že sa s poslancami dohodol na základnom plate. „Po polročnej kontrole mojej činnosti, mi môžu udeliť jednorazovú odmenu," uviedol Horváth. Základný plat poberá aj starosta Oravskej Jasenice, „miesto možnosti navýšiť plat o 70% mali ponechať možnosť dať nejaké odmeny starostom, ale iba spätne s písomným  zdôvodnením," myslí si Karol Graňák. Prvý muž Bobrova bol členom pracovnej skupiny pri Združení miest a obcí bielej Oravy, ktorá spracovala pripomienky a návrhy k predmetnému zákonu ešte v štádiu jeho prípravy. „Schválený zákon zoberiem na vedomie a samozrejme budem ho rešpektovať", povedal Anton Grobarčík.

Okrem zníženého platu nastanú zmeny aj v odstupnom. Ak starosta ukončí svoje pôsobenie z dôvodu skončenia funkčného obdobia patrí mu odstupné vo výške 3-násobku jeho priemerného mesačného platu, za predpokladu, že vykonával funkciu aspoň rok. Ak úradoval kratšie nárok na odstupné zaniká.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?