Gaceľ sa zmenil na stavenisko

Autor: Michal Kolčák | 21.6.2011 o 12:21 | (upravené 21.6.2011 o 14:27) Karma článku: 3,06 | Prečítané:  1097x

Centrum obce dostane novú tvár. Rozšíri sa kultúrny dom. Pribudne potôčik, oddychová zóna, šachovnica a fontána. Občania a podnikatelia sú nespokojní s riešením parkoviska.

Projektova dokumentacia

NÁMESTOVO, 21. júna - Neoddeliteľnou súčasťou centra obce Rabča sa v posledných dňoch stali ťažké mechanizmy. Deje sa tak kvôli prebiehajúcej revitalizácii obecného námestia. Celkový rozpočet projektu predstavuje 934 416 Eur. Na tejto sume sa podieľa obecná kasa piatimi percentami, zvyšných 95% pochádza z regionálneho operačného programu Európskej únie.

Ako prezradil starosta Dušan Ratica, „objavili sa veci, ktoré by bolo dobre zrealizovať teraz a finančne ich zabezpečí obec, pretože to, čo urobíme navyše nám únia nepreplatí," dodal starosta. Projekty financované Európskou úniou majú pevne stanovené termíny a ich nedodržanie má za následok vrátenia príspevku. Pre obec by to bola vysoká finančná položka, a preto sme chceli vedieť, či prebieha všetko podľa časového harmonogramu. Podľa slov starostu stavba nie je v časovom sklze, „vybratá firma robí všetko preto, aby stihla aspoň túto prednú časť od hlavnej cesty do konca mesiaca, aby už mohli auta parkovať" dodal. Ďalej sa bude pokračovať na ostaných častiach námestia.

Nezákonný komfort

Miestni rekonštrukciu vítajú. Problém pre nich predstavuje parkovisko pred kultúrnym domom.  „Myslím si, že je to dobrá stavba, ale trošku bude problém asi s tým parkovaním, pretože bude menej parkovacích miest," povedala obyvateľka obce. „Bude to zmena, ale uvidíme ako to nakoniec dopadne. Lebo to parkovanie je už teraz zle," dodala predavačka jednej z prevádzok. Starosta prezradil, že obavy ľudí sú zbytočné. „Boli zvyknutí vstupovať na parkovisko priamo z hlavnej cesty, ale takéto parkovanie nebolo v súlade s predpismi a vyhláškou," povedal. Na parkovisko musí byť vjazd aj výjazd, ktorí zabezpečí plynulosť a bezpečnosť cestnej premávky. „Nemôže naraz na parkovisko prísť, alebo odísť päť áut, ako to tu bolo zvykom. Preto si ľudia myslia, že ich bude nedostatok," opisoval situáciu Ratica. Nové parkovisko spĺňa zákonom stanovené podmienky.

Tri autobusy namiesto dvoch

Miesto pre autobusy zaberali kamióny, ktoré sa kvôli výhodnej cene zastavili na obed v blízkej reštaurácii. V projekte sa ráta s odstavným pruhom pre dva autobusy. Tu sa opäť našli kritici, tento krát šoféri autobusov, ktorí by chceli, aby sa do pruhu vošli tri autobusy, nielen dva. „Prečo by mali ísť jeden za druhým. Môžu ísť predsa s odstupom dvoch troch minút," prezradil Dušan Ratica, „ale naučení sú jeden za druhým," dodal. Pri efektívnom využití priestoru odstavného pruhu sa aj teraz vojdú tri autobusy. Riešenie sa konzultovalo aj zo Slovenskou autobusovou dopravou, podľa ktorej má byť odstavná plocha minimálne pre dva autobusy. Pri odstavnom pruhu bude umiestnená krytá zastávka pre cestujúcich.

Súčasťou námestia bude aj tečúci potôčik, s oddychovou zónou a lavičkami. Okrem šachovnice vytvorenej z dlažby plánuje radnica aj fontánu. Bude pozostávať z dvadsiatich trisiek, ktoré budú striekať vodu do výšky troch metrov. „Umiestnime ju na rovnú plochu s tým, že kedykoľvek sa voda môže zastaviť vznikne väčší priestor pre občanov pri väčších akciách, tým pádom sa nám zväčší hľadisko. Toto budeme hradiť z vlastného rozpočtu, pretože je to nad rámec projektu," upresnil starosta.

Popri prebiehajúcej revitalizácií sa obec pustila aj do prístavby kultúrneho domu. Zväčší sa spoločenská sála a bude tu zriadená aj galéria. Plánovaná je zatiaľ hrubá stavba, pretože v budúcnosti by nebol možný prístup mechanizmov na vybudované námestie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?