Tragédia na Oravskej priehrade

Autor: Michal Kolčák | 3.9.2011 o 17:31 | (upravené 8.9.2011 o 9:12) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1881x

Po tejto tragédií sa opäť vynára otázka, ohľadom bezpečného kúpania vo vodách Oravskej priehrady. Ľudia sa v tzv. Účku kúpu počas letných mesiacov, aj napriek zákazu.

Spomienka priateľov aj známych na Dominika na mieste, kde sa našlo jeho telo.Spomienka priateľov aj známych na Dominika na mieste, kde sa našlo jeho telo.Michal Kolčák

 

Nábrežie Oravskej priehrady sa každoročne, počas letných mesiacov zapĺňa stovkami ľudí. Môže za to bohatý kultúrny program, ktorý je pre návštevníkov pripravený, počas celého leta. Inak tomu nebolo ani tretí augustový víkend. V tom čase prebiehal jeden z najväčších, slovenských, hudobných festivalov. Približne o tretej hodine popoludní sa však zrak množstva ľudí upieral na hladinu priehrady, kde prebiehala pátracia akcia po nezvestnom mladom mužovi, ktorý zmizol pod hladinou.

Hasiči zo stanice v Námestove dostali hlásenie o 15:51 . Do štyroch minút boli na mieste nehody. Po príchode zistili, že hľadaná osoba sa nenachádza na hladine. Veliteľ zásahu následne povolal kolegov z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Martine na dohľadanie utopenej osoby za pomoci sonaru. Potápači s dostupnou technikou dorazili na miesto o 17:39. „Príslušníci HaZZ vyvinuli maximálne úsilie pri záchrane života mladého chlapca," uviedla Silvia Jančovičová hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru, „potápačská skupina prostredníctvom sonaru vykonala už len dohľadanie priestoru," dodala. Privolaná lekárka konštatovala smrť. Cudzie zavinenie vylúčila. Prípadom sa zaoberá polícia v Námestove. „Momentálne prebieha vyšetrovanie a vypočúvanie svedkov," informovala nás Jana Balogová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline

Podľa Jančovičovej je v podobných prípadoch, „veľmi dôležitý prvotný rýchly zásah aj občanov, ktorí spozorovali topiacu sa osobu." Podľa získaných informácií od svedkov, sa mu snažil minimálne jeden ďalší mladý muž pomôcť, lenže začalo aj jeho sťahovať pod hladinu a hrozilo, že by vyhasol ďalší ľudský život.  Jeden zo svedkov udalosti ďalej uviedol, že ak by sa -laik- pokúsil zachrániť túto osobu a našiel by už len jeho mŕtve telo bol by za to trestne postihnuteľný. Nám sa podarilo zistiť, že ak by laik vytiahol topiaceho sa, alebo telo ktoré sa topilo a nie je dlhý časový interval od topenia môže mu v takomto prípade len  pomôcť, a na brehu poskytnúť prvú pomoc - oživiť ho. Ak by našiel  utopeného a nevedno aký dlhý čas sa tam telo nachádza oznámi túto skutočnosť príslušným zložkám integrovaného záchranného systému, tým určite nespácha trestný čin.

Od hovorkyne prezídia HaZZ sme chceli vedieť, prečo v Námestove nie je vybavenie, ktoré majú na OR HaZZ v Martine, čln so sonarom. „Materiálno-technické vybavenie Hasičského a záchranného zboru je determinované finančnými prostriedkami pridelenými  ministerstvom vnútra, ktoré sú priamo určené na nákup a prevádzku hasičskej techniky," uviedla vo vyjadrení Jančovičová. „V súlade s internými predpismi, ktoré riešia plošné rozmiestnenie síl a prostriedkov Hasičského a záchranného zboru, je potápačská skupina dislokovaná v podmienkach Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Martine," odpovedala hovorkyňa na otázku, prečo bola zrušená skupina potápačov pri polícií v Námestove. Čas viac ako 1 a pol hodiny je príliš dlhý na záchranu ľudského života, zvlášť, ak sa osoba topí. Na otázku prečo neboli na miesto hneď vyslaní potápači sa nám žiaľ odpoveď nepodarila získať.

Po tejto udalosti, sa opäť vynára otázka ohľadom bezpečnosti počas kúpania v Oravskej priehrade. Na mieste nie je označenie zákaz kúpania, ani kúpanie na vlastné riziko.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?