Jakub Ptačin: Názov má byť práve menšou iróniou...

Autor: Michal Kolčák | 6.11.2011 o 23:33 | (upravené 7.11.2011 o 8:24) Karma článku: 4,10 | Prečítané:  1398x

Študoval som na Gymnáziu A.B. v Námestove, mám za sebou 3 roky a bakalára na FMK UCM v Trnave odbor Marketingová komunikácia, kde pokračujem štúdiom na druhom stupni. Pracoval som ako dizajnér na voľnej nohe pre rôznych klientov, neskôr pre značku Orava a momentálne pre Etarget. Rozbiehal som niekoľko eshopov a momentálne vediem občianske združenie BACK-SPACE.

Jakub PtačinJakub PtačinArchív: Jakuba Ptačina

 

Čo bolo impulzom na založenie občianskeho združenia Back-space, a prečo práve táto právna forma?

Mali sme pocit, že niektoré veci sa robia zle a chceme a dokážeme ich zmeniť. Dali sme sa do kopy so spolužiakmi a rozhodovali sa medzi neziskovou organizáciou a občianskym združením. Nakoniec sa nám viac "zapáčilo" občianske združenie.


Ktoré veci sa robia zle, ako ich dokážete zmeniť a kedy plánujete so zmenami začať?

To bolo viac obrazné ako konrétne s našej strany. Poviem to na príklade Unicampu - mali sme pocit, že je na našej škole málo ľudí a vecí z praxe - začali sme robiť Unicamp. Keď nájdeme ďalší problém ktorý nám bude vadiť, pokúsime sa k nemu vymyslieť alternatívne a lepšie riešenie a odstrániť ho.

 

Na webe máte uvedené, že ste: Občianske združenie, ktoré chce posunúť (nielen) naše vysoké školstvo na vyššiu úroveň. Na akej úrovni sa teda nachádza a aké nedostatky reflektujete?

K tejto téme sme usporiadali panelovú diskuiu so zaujímavými spíkrami na našej tohtoročnej konferencii UNICAMP2011. Môžete si ju pozrieť v archíve na metoo.sk/unicamp2011 a myslím si, že tam je povedané skoro všetko ;) Vo všeobecnosti však: nedostatok financí, priemernosť, zle nastavené kritériá hodnotenia, slabé motivovanie, zastarané učebné postupy a hlavne rôzne podvody a kupovanie titulov.

 

Ako ťa napadlo vytvoriť neformálnu konferenciu UNICAMP? A aký je jej cieľ?

Ciele sú podobné ako v našom o.z.. Mal som pocit, že je na vysokých školách nedostatok ľudí z praxe, ktorí už niečo dosiahli a takúto neformálnu konferenciu som považoval za ideálnu platformu pre dialóg medzi študentami a týmito odborníkmi.

 

Pred pár dňami sa konal UNICAMP ktorý ročník to bol a ako ho hodnotíš?

Druhého ročníka sa zúčastnilo viac ako 400 ľudí priamo v hoteli, viac ako 2300 ľudí ho pozeralo prostredníctvom live prenosu a ďalšie stovky teraz v archíve na metoo.sk. Viac ako 200 študentov sa zapojilo do workshopov a dokázali sme tento UNICAMP "vypredať" (väčšina vstupeniek bola zdarma ale museli sa zaregistrovať) za neuveriteľné 3 dni a to celých 80 dní pred konferou ešte v auguste. Myslím, že sa to nedá hodnostiť zle ale už máme niekoľko zlepšení a plánov pre budúci rok.

 

A aké zlepšenia chystáte pre záujemcov o rok?

Na budúce určite nastanú zmeny čo sa týka technologického zabezpečenia a možno aj samotnej formy konferencie.

 

Všetky aktivity vznikajú s úmyslom posúvať veci ďalej. Vy ste si však zvolili názov, ktorý v preklade znamená krok späť. Prečo teda Back-space?

Názov má byť práve menšou iróniou a reflekciou toho, že sa často veci neposúvajú vpred ale naopak vzad.

 

Ako je zabezpečené o.z. po finančnej stránke?

Máme svojich partnerov a donorov a pre tento rok máme naplánovaných niekoľko projektov, z ktorých by sme chceli mať zabezpečené bežné fungovanie o.z. počas roka.

 

Môžeš prezradiť niečo o pripravovaných projektoch? Čoho sa budú týkať?

O pripravovaných projektoch nemá zmysel hovoriť, keďže nevieme či sa ich podarí zrealizovať a či na ne nájdeme dostatok finančných prostriedkov.

 

Akú máte úspešnosť pri získavaní grantov?

Momentálne nulovú, keďže nechceme peniaze od štátu ale iba zo súkromných zdrojov. Učíme sa písať projekty, žiadosti o granty a plávať v týchto vodách. Je to ťažšie ako sme si mysleli J

 

Prečo nechcete peniaze od štátu, ale len zo súkromných zdrojov? Sú na Slovensku podnikatelia, ktorý sú ochotní financovať takéto projekty?

Verím tomu, že podnikatelia potrebujú vzdelaných a šikovných ľudí aby mohli ďalej rásť. Preto si myslím, že by sa mali napríklad aj takouto formou podieľať na ich širšom vzdelávaní. Máme s našimi partnermi dobré vzťahy a zatiaľ nemáme problémy s finančných zabezpečením našich projektov.

 

Podľa živnostenského registra si do konca minulého roku podnikal. Čomu si sa venoval a prečo si ukončil činnosť?

Venoval som sa dizajnu a konzultáciám v oblasti marketingu a online biznisu. Prerušil som to lebo som začal fulltime pracovať pre Etarget.

 

Ako vyzerá tvoja práca pre Etarget?

Mám na starosti redizajn všetkých webov spoločnosti Etarget pre 9 krajín kde pôsobí a taktiež refresh jej celkovej vizuálnej identity.

 

Prečo sa po 6. rokoch ukončila organizácia Budafestu?

Prvotným impulzom bola rekonštrukcia nábrežia, neskôr sa pridal menší záujem sponzorov, konflikty medzi organizátormi, nezáujem mesta a moja časová vyťaženosť.

 

Aká je momentálna situácia ohľadom skateparku v Námestove?

Príprava projektu zlyhala na nezhodách v samotnej komunite ktorá mala park využívať. Momentálne to chalani skúšajú trošku inak ako takýmto veľkým projektom ale nemám o tom presné info.

 

Vráťme sa teraz nachvíľu do dávnejšej minulosti. Pred rokmi si vytvoril v Námestove tabule s dejateľmi. Ako dlho trvala realizácia a ako dlho boli nainštalované na námestí? Nebol problém s financiami?

Realizácia trvala cca 2 mesiace a boli nainštalované ak si dobre pamätám cca 3-4 mesiace. Projekt zasponzoroval p. Grígeľ a celé si to zobral pod svoje krídla pán riaditeľ gymnázia Peter Kuľha.

 

Rozhovor bol vypracovaný pre spravodajský portál: Kolkyho-spravodaj

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.


Už ste čítali?