Jakub Ptačin: Názov má byť práve menšou iróniou...

Autor: Michal Kolčák | 6.11.2011 o 23:33 | (upravené 7.11.2011 o 8:24) Karma článku: 4,10 | Prečítané:  1408x

Študoval som na Gymnáziu A.B. v Námestove, mám za sebou 3 roky a bakalára na FMK UCM v Trnave odbor Marketingová komunikácia, kde pokračujem štúdiom na druhom stupni. Pracoval som ako dizajnér na voľnej nohe pre rôznych klientov, neskôr pre značku Orava a momentálne pre Etarget. Rozbiehal som niekoľko eshopov a momentálne vediem občianske združenie BACK-SPACE.

Jakub PtačinJakub PtačinArchív: Jakuba Ptačina

 

Čo bolo impulzom na založenie občianskeho združenia Back-space, a prečo práve táto právna forma?

Mali sme pocit, že niektoré veci sa robia zle a chceme a dokážeme ich zmeniť. Dali sme sa do kopy so spolužiakmi a rozhodovali sa medzi neziskovou organizáciou a občianskym združením. Nakoniec sa nám viac "zapáčilo" občianske združenie.


Ktoré veci sa robia zle, ako ich dokážete zmeniť a kedy plánujete so zmenami začať?

To bolo viac obrazné ako konrétne s našej strany. Poviem to na príklade Unicampu - mali sme pocit, že je na našej škole málo ľudí a vecí z praxe - začali sme robiť Unicamp. Keď nájdeme ďalší problém ktorý nám bude vadiť, pokúsime sa k nemu vymyslieť alternatívne a lepšie riešenie a odstrániť ho.

 

Na webe máte uvedené, že ste: Občianske združenie, ktoré chce posunúť (nielen) naše vysoké školstvo na vyššiu úroveň. Na akej úrovni sa teda nachádza a aké nedostatky reflektujete?

K tejto téme sme usporiadali panelovú diskuiu so zaujímavými spíkrami na našej tohtoročnej konferencii UNICAMP2011. Môžete si ju pozrieť v archíve na metoo.sk/unicamp2011 a myslím si, že tam je povedané skoro všetko ;) Vo všeobecnosti však: nedostatok financí, priemernosť, zle nastavené kritériá hodnotenia, slabé motivovanie, zastarané učebné postupy a hlavne rôzne podvody a kupovanie titulov.

 

Ako ťa napadlo vytvoriť neformálnu konferenciu UNICAMP? A aký je jej cieľ?

Ciele sú podobné ako v našom o.z.. Mal som pocit, že je na vysokých školách nedostatok ľudí z praxe, ktorí už niečo dosiahli a takúto neformálnu konferenciu som považoval za ideálnu platformu pre dialóg medzi študentami a týmito odborníkmi.

 

Pred pár dňami sa konal UNICAMP ktorý ročník to bol a ako ho hodnotíš?

Druhého ročníka sa zúčastnilo viac ako 400 ľudí priamo v hoteli, viac ako 2300 ľudí ho pozeralo prostredníctvom live prenosu a ďalšie stovky teraz v archíve na metoo.sk. Viac ako 200 študentov sa zapojilo do workshopov a dokázali sme tento UNICAMP "vypredať" (väčšina vstupeniek bola zdarma ale museli sa zaregistrovať) za neuveriteľné 3 dni a to celých 80 dní pred konferou ešte v auguste. Myslím, že sa to nedá hodnostiť zle ale už máme niekoľko zlepšení a plánov pre budúci rok.

 

A aké zlepšenia chystáte pre záujemcov o rok?

Na budúce určite nastanú zmeny čo sa týka technologického zabezpečenia a možno aj samotnej formy konferencie.

 

Všetky aktivity vznikajú s úmyslom posúvať veci ďalej. Vy ste si však zvolili názov, ktorý v preklade znamená krok späť. Prečo teda Back-space?

Názov má byť práve menšou iróniou a reflekciou toho, že sa často veci neposúvajú vpred ale naopak vzad.

 

Ako je zabezpečené o.z. po finančnej stránke?

Máme svojich partnerov a donorov a pre tento rok máme naplánovaných niekoľko projektov, z ktorých by sme chceli mať zabezpečené bežné fungovanie o.z. počas roka.

 

Môžeš prezradiť niečo o pripravovaných projektoch? Čoho sa budú týkať?

O pripravovaných projektoch nemá zmysel hovoriť, keďže nevieme či sa ich podarí zrealizovať a či na ne nájdeme dostatok finančných prostriedkov.

 

Akú máte úspešnosť pri získavaní grantov?

Momentálne nulovú, keďže nechceme peniaze od štátu ale iba zo súkromných zdrojov. Učíme sa písať projekty, žiadosti o granty a plávať v týchto vodách. Je to ťažšie ako sme si mysleli J

 

Prečo nechcete peniaze od štátu, ale len zo súkromných zdrojov? Sú na Slovensku podnikatelia, ktorý sú ochotní financovať takéto projekty?

Verím tomu, že podnikatelia potrebujú vzdelaných a šikovných ľudí aby mohli ďalej rásť. Preto si myslím, že by sa mali napríklad aj takouto formou podieľať na ich širšom vzdelávaní. Máme s našimi partnermi dobré vzťahy a zatiaľ nemáme problémy s finančných zabezpečením našich projektov.

 

Podľa živnostenského registra si do konca minulého roku podnikal. Čomu si sa venoval a prečo si ukončil činnosť?

Venoval som sa dizajnu a konzultáciám v oblasti marketingu a online biznisu. Prerušil som to lebo som začal fulltime pracovať pre Etarget.

 

Ako vyzerá tvoja práca pre Etarget?

Mám na starosti redizajn všetkých webov spoločnosti Etarget pre 9 krajín kde pôsobí a taktiež refresh jej celkovej vizuálnej identity.

 

Prečo sa po 6. rokoch ukončila organizácia Budafestu?

Prvotným impulzom bola rekonštrukcia nábrežia, neskôr sa pridal menší záujem sponzorov, konflikty medzi organizátormi, nezáujem mesta a moja časová vyťaženosť.

 

Aká je momentálna situácia ohľadom skateparku v Námestove?

Príprava projektu zlyhala na nezhodách v samotnej komunite ktorá mala park využívať. Momentálne to chalani skúšajú trošku inak ako takýmto veľkým projektom ale nemám o tom presné info.

 

Vráťme sa teraz nachvíľu do dávnejšej minulosti. Pred rokmi si vytvoril v Námestove tabule s dejateľmi. Ako dlho trvala realizácia a ako dlho boli nainštalované na námestí? Nebol problém s financiami?

Realizácia trvala cca 2 mesiace a boli nainštalované ak si dobre pamätám cca 3-4 mesiace. Projekt zasponzoroval p. Grígeľ a celé si to zobral pod svoje krídla pán riaditeľ gymnázia Peter Kuľha.

 

Rozhovor bol vypracovaný pre spravodajský portál: Kolkyho-spravodaj

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?