Blahoslavená Zdenka má sochu v Námestove

Autor: Michal Kolčák | 21.11.2011 o 16:27 | Karma článku: 7,04 | Prečítané:  1368x

Veriaci sa rozhodli uctiť si rodáčku z Oravy sochou, ktorú prišiel posvätiť otec biskup Andrej Imrich. Sestričky z Trnavy venovali farnosti relikviu blahoslavenej.

 

Námestovská farnosť privítala, predposlednú novembrovú nedeľu, spišského pomocného Mons. Andreja Imricha. O tretej hodine popoludní odslúžil slávnostnú svätú omšu v rímskokatolíckom kostole sv. Šimona a Júdu. Účelom biskupovej cesty na Oravu bolo posvätenie novej sochy blahoslavenej sestry Zdenky. „Zhotoviť takúto sochu to je veľká investícia. Musia byť na to schopní, ale aj obetaví ľudia, ktorí prispeli finančne. Chcem sa všetkým tvorcom a dobrodincom tejto sochy vrúcne poďakovať. Prajem si, aby Vás Pán Boh požehnával a aby ste sa nikdy nemuseli namáhať nadarmo,“ prihovoril sa otec biskup veriacim.

Aktivitu oravských farníkov ocenili aj sestričky sv. kríža z Trnavy. Počas svätej omše odovzdali dekanovi relikviu blahoslavenej. Išlo o časti kosti sestry Zdenky. „Pán dekan vo svojej žiadosti napísal, že úcta k sestre Zdenke v tejto farnosti, je veľmi živá. A tak túto relikviu prinášame vo veľkej viere a dôvere, že jej prítomnosť bude pomáhať duchovným otcom a takisto veriacim v naplnení kresťanského povolania,“ povedala jedna zo sestier sv. kríža pri odovzdávaní.

Iniciatíva, uctiť si takýmto spôsobom rodáčku z Oravy, vzišla od veriacich a dekana. „Sochu sme sa rozhodli umiestniť na takom mieste, kde prechádza najviac ľudí, v blízkosti hlavného vchodu do kostola. Nech každá návšteva kostola pripomína veriacim aj túto vzácnu blahoslavenú z Oravy,“ vysvetlil dôvody umiestnenia dekan Blažej Dibdiak. „Chceme, aby táto blahoslavená, pochádzajúca z Oravy, sa aj takýmto spôsobom dostala viac do povedomia našich veriacich a aby jej príklad úžasnej lásky k Bohu a Cirkvi a jej orodovanie u Boha bolo posilou vo viere pre nás všetkých,“ dodal dekan Dibdiak.

Zhotoviteľom sochy je Juraj Brišák, mladý sochár zo Zákamenného, ktorý urobil návrh a zabezpečil aj jej odliatie z bronzu. Realizácia tohto diela je financovaná z vlastných zdrojov. 

Blahoslavená Zdenka rodáčka z oravskej dediny Krivá odišla ako 15-ročná do rehole. Život jej zasvätila až do svojej smrti v roku 1955. Svätý otec Ján Pavol II. ju počas návštevy Slovenska v roku 2003 v Bratislave vyhlásil za blahoslavenú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?